NEWSLETTER - PRACA NA E-MAIL
ZMIEŃ USTAWIENIA / WYPISZ SIĘ

Jak skutecznie poszukiwać pracy?

Jak skutecznie poszukiwać pracy?

Można powiedzieć, że współcześnie praca to bardzo deficytowy i poszukiwany towar. Z drugiej strony ogłoszeń nie brakuje zarówno na lokalnych portalach ogłoszeniowych czy prasie i agencjach zatrudnienia.

Problem jednak w tym, że oferowane warunki zatrudnienia nie zawsze odpowiadają osobom poszukującym pracy. Zbyt niska stawka skutecznie zniechęca do podjęcia zatrudnienia.

Jeżeli chcesz znaleźć zatrudnienie, to powinieneś pamiętać przede wszystkim o kilku zasadach? Jakich? Przeczytasz o nich poniżej.


Szukaj systematycznie

Poszukiwanie pracy to faktycznie… praca. Musisz się skoncentrować na celu, czyli znalezieniu anonsów spełniających twoje oczekiwania. Takie ukazują się codziennie na lokalnych portalach ogłoszeniowych czy internetowych stronach agencji zatrudnienia. Przeglądanie ich raz na kilka dni czy też kilka razy w tygodniu nie ułatwi ci znalezienia pracy. Ważna jest systematyczność, czyli codzienne przeglądanie wybranych portali.

Jeżeli poszukujesz zatrudnienia w wąskie branży, to nie powinieneś liczyć, że znajdziesz dużo ogłoszeń. W takiej sytuacji lepiej będzie, jeżeli samodzielnie zaczniesz działać i np. będziesz wysyłał dokumenty aplikacyjne do firm, które mogłyby cię zatrudnić.


Przygotuj dokumenty aplikacyjne

Pracowałeś? To znaczy, że dokumenty aplikacyjne, którymi dysponujesz nie są aktualne. Sprawdź, co należy w nich zmienić, jakie informacje musisz dodać. Warto, abyś zastanowił się, jakich umiejętności nauczyłeś się w poprzednim miejscu pracy. Dzięki temu łatwiej będzie ci wypunktować w przygotowanych dokumentach najważniejsze informacje, które mogą mieć znaczenie dla potencjalnego pracodawcy. Przykładowe CV i listy motywacyjne znajdziesz na internetowych stronach urzędów pracy, np. PUP Jarocin.

Przygotowując CV lub list motywacyjny, zwróć uwagę na aktualnie obowiązujące trendy. Dziś aplikujący starają się wyróżnić wizualnie przygotowane dokumenty – mają one być zauważalne dla osoby, która będzie się z nimi zapoznawać.


Poinformuj znajomych o poszukiwaniach

Nie od dziś mówi się, że w grupie siła. Poszukując zatrudnienia, powinieneś postarać się, aby wiedziało o tym jak najwięcej osób. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na znalezienie ciekawej posady. Poza bliskimi znajomymi, możesz również wykorzystać możliwości, jakie dają ci dziś media społecznościowe. Za ich pośrednictwem informację dostanie każdy, kto znajduje się w gronie twoich znajomych.
Poza znajomymi możesz również o pomoc poprosić profesjonalistów, czyli doradców osobowych. Takie osoby najczęściej są zatrudnione przez agencje zatrudnienia. Pomagają one znaleźć pracę zarówno osobom zainteresowanym zatrudnieniem w Polsce, jak i za granicą. Co więcej, profesjonalny doradca zawodowy będzie w stanie sprawdzić przygotowany przez ciebie zestaw dokumentów. W efekcie zatem otrzymasz kompleksową pomoc.


Nie bądź bierny

Szukając pracy, nie musisz polegać wyłącznie na publikowanych ogłoszeniach o pracę – możesz również samodzielnie wyjść z inicjatywą. Na wielu portalach ogłoszeniowych znajdziesz możliwość dodania własnego anonsu. Takie rozwiązanie jest szczególnie ważne z punktu widzenia kreatywnych pracowników – np. grafików czy programistów. Przy okazji warto również do ogłoszenia dodać adres strony www, na której zostały zaprezentowane dotychczas wykonane prace.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze

(brak komentarzy)
Redakcja Praca-skoczow.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.

PRACA W MIASTACH
Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2007-2018