Jak zostać masażystą?

W ostatnich latach coraz więcej młodych ludzi myśli o tym, by zdobyć konkretny zawód. Masażysta jest jedną z profesji cieszących się dużym zainteresowaniem, gdyż nie brakuje miejsc, w których przyszły masażysta może znaleźć zatrudnienie.
Obok masażu leczniczego, w którym specjalizują się np. ośrodki rehabilitacji, masażyści mogą wyspecjalizować się w masażu relaksacyjnym, oferowanym choćby przez gabinety masażu czy SPA. Zawód masażysty polega oczywiście na wykonywaniu masaży. W zależności od specjalizacji, masażysta może wykonywać masaż leczniczy lub relaksacyjny. Na rynku nie brakuje specjalistów, którzy zdecydowali się na pracę ze sportowcami – oni wykonują masaże sportowe. Samych technik wykonywania masażu ciała jest wiele, wystarczy wspomnieć choćby ostatnio modny masaż gorącymi kamieniami. Osoby zainteresowane zawodem masażysty muszą zatem posiadać ogromną wiedzę.
Masażysta – zawód, który narodził się w starożytności
Starożytnym słowo „masaż” nie było znane. Z zachowanych źródeł wiadomo jednak, że istniały osoby, które wykonywały czynności masażystów – rozcierały na ciele olejek z oliwek. Takich zabiegów nie przeprowadzano jednak w celach terapeutycznych czy relaksacyjnych, ale po to, by nawilżyć skórę.
Równolegle do europejskich technik masażu rozwijał się masaż chiński. Ten wywodzi się z tradycyjnej chińskiej medycyny – trzeba pamiętać, że starożytni Chińczycy wierzyli, że ugniatanie skóry w określonych miejscach poprawia samopoczucie i zdrowie człowieka.
Edukacja przyszłego masażysty
Osoby zainteresowane wykonywaniem zawodu masażysty powinny pomyśleć o ukończeniu jednego z kursów masażu organizowanych przez szkoły masażu. Istnieje również możliwość zapisania się do szkoły policealnej. W drugim przypadku kursanci mogą uzyskać tytuł technika masażysty. Dzięki ukończeniu szkoły policealnej, mogą również zdobyć certyfikat, który ułatwia znalezienie zatrudnienia.
Ścieżka kształcenia przyszłego masażysty biegnie dwutorowo – obok nauczania teoretycznego, istotnym elementem są zajęcia praktyczne. Ponieważ praca ta wiąże się z wysiłkiem fizycznym, o tym zawodzie powinny myśleć przede wszystkim osoby silne, które nie będą miały problemu z kilkugodzinnym staniem przy stole do masażu.
Czytaj również: Rekrutacja ukryta a ogłoszenia o pracę.
Praca na własny rachunek? Ile może zarobić masażysta?
Każdy masażysta może samodzielnie kształtować rozwój swojej kariery, bo może zdecydować się na założenie własnej firmy. Takie rozwiązanie wiąże się jednak z kosztami i koniecznością prowadzenia m.in. ksiąg rachunkowych. Z drugiej strony masażyści, którzy zdecydują się pracować na własny rachunek, mają nie tylko nieograniczone możliwości rozwoju, lecz także zarobkowe – to ile, zarobią, zależy wyłącznie od ich pracy.
Masażyści, którzy nie zdecydują się na otwarcie własnej firmy, mogą znaleźć zatrudnienie np. w klubach fitness, siłowniach, prywatnych ośrodkach rehabilitacji czy salonach SPA. Ofert pracy w zawodzie masażysty warto szukać na regionalnych portalach pracy. Ponieważ w ostatnich latach rośnie świadomość społeczeństwa w zakresie zdrowego trybu życia, masażyści nie powinni narzekać na brak pracy i tym samym wysokość zarobków.